š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Tudor Men's Classic
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Automatic movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 18mm |
| Brand Name: | Tudor |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Foldover |
| Collection: | Classic |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | White |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 26mm |
| Movement: | Automatic |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Tudor Men's Classic
Tudor Men's Classic
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Automatic movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 18mm |
| Brand Name: | Tudor |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Foldover |
| Collection: | Classic |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | White |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 26mm |
| Movement: | Automatic |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
$1,306.55
Original: $3,733.00
-65%Tudor Men's Classicā
$3,733.00
$1,306.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Automatic movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 18mm |
| Brand Name: | Tudor |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Foldover |
| Collection: | Classic |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | White |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 26mm |
| Movement: | Automatic |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |























