š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Tissot Men's Tradition
Stainless steel case, Leather strap, Silver dial, Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Tissot |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment Buckle |
| Collection: | Tradition |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 42mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Brown |
| Water Resistance: | 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Tissot Men's Tradition
Tissot Men's Tradition
Stainless steel case, Leather strap, Silver dial, Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Tissot |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment Buckle |
| Collection: | Tradition |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 42mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Brown |
| Water Resistance: | 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
$219.45
Original: $627.00
-65%Tissot Men's Traditionā
$627.00
$219.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stainless steel case, Leather strap, Silver dial, Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Tissot |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment Buckle |
| Collection: | Tradition |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 42mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Brown |
| Water Resistance: | 3 ATM - 30 meters - 100 feet |























