š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Swiss Army Men's Alliance
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Victorinox |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Alliance |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Swiss Army Men's Alliance
Swiss Army Men's Alliance
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Victorinox |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Alliance |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
$173.25
Original: $495.00
-65%Swiss Army Men's Allianceā
$495.00
$173.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Victorinox |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Alliance |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |























