š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Nixon Men's The Ride SS
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Black dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 8 |
| Bracelet Measurement: | 24mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Foldover |
| Collection: | The Ride SS |
| Country of Origin: | USA |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 49mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display Chronograph |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Nixon Men's The Ride SS
Nixon Men's The Ride SS
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Black dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 8 |
| Bracelet Measurement: | 24mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Foldover |
| Collection: | The Ride SS |
| Country of Origin: | USA |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 49mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display Chronograph |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
$455.00
Nixon Men's The Ride SSā
$455.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Black dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 8 |
| Bracelet Measurement: | 24mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Foldover |
| Collection: | The Ride SS |
| Country of Origin: | USA |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 49mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display Chronograph |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |























