š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Nixon Men's The Quad
Stainless steel case, Textile strap, Multicolored dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 22mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Tang |
| Collection: | The Quad |
| Country of Origin: | USA |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Multicolor |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 39mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Yellow |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Nixon Men's The Quad
Nixon Men's The Quad
Stainless steel case, Textile strap, Multicolored dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 22mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Tang |
| Collection: | The Quad |
| Country of Origin: | USA |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Multicolor |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 39mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Yellow |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
$35.00
Original: $100.00
-65%Nixon Men's The Quadā
$100.00
$35.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stainless steel case, Textile strap, Multicolored dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 22mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Tang |
| Collection: | The Quad |
| Country of Origin: | USA |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Multicolor |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 39mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Yellow |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |























