š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Nixon Men's Classic
Stainless steel case, Fabric strap, Black dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 22mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Classic |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | mineral |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 42mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Nixon Men's Classic
Nixon Men's Classic
Stainless steel case, Fabric strap, Black dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 22mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Classic |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | mineral |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 42mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
$77.70
Original: $222.00
-65%Nixon Men's Classicā
$222.00
$77.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stainless steel case, Fabric strap, Black dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 22mm |
| Brand Name: | Nixon |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Classic |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | mineral |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 42mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |























