🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
IGI Certified 14k White Gold 1/2 cttw Lab Grown Oval Shape Solitaire Diamond East West 18" Pendant Necklace (E-F Color, VS1-VS2 Clarity)
A simple solitaire redefined – this ½ cttw lab grown heart oval diamond drops from a delicate 14k white gold cable chain to sit just at the nape of the neck in a unique east west orientation. Exquisitely made, this magnificent oval cut solitaire pendant comes with a certificate from the International Gemological Institute (IGI) for added value and assurance for your purchase. With sparkle and class, this single-stone necklace sits in a league of its own.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 6 x 3 x 4 |
| Design Style: | Lab Grown Oval solitaire pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | E-F |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | 4-Prong |
| Diamond 1 Shape: | Oval |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Lab: | IGI |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Cable |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 3 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










IGI Certified 14k White Gold 1/2 cttw Lab Grown Oval Shape Solitaire Diamond East West 18" Pendant Necklace (E-F Color, VS1-VS2 Clarity)
IGI Certified 14k White Gold 1/2 cttw Lab Grown Oval Shape Solitaire Diamond East West 18" Pendant Necklace (E-F Color, VS1-VS2 Clarity)
A simple solitaire redefined – this ½ cttw lab grown heart oval diamond drops from a delicate 14k white gold cable chain to sit just at the nape of the neck in a unique east west orientation. Exquisitely made, this magnificent oval cut solitaire pendant comes with a certificate from the International Gemological Institute (IGI) for added value and assurance for your purchase. With sparkle and class, this single-stone necklace sits in a league of its own.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 6 x 3 x 4 |
| Design Style: | Lab Grown Oval solitaire pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | E-F |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | 4-Prong |
| Diamond 1 Shape: | Oval |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Lab: | IGI |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Cable |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 3 |
$695.80
Original: $1,988.00
-65%IGI Certified 14k White Gold 1/2 cttw Lab Grown Oval Shape Solitaire Diamond East West 18" Pendant Necklace (E-F Color, VS1-VS2 Clarity)—
$1,988.00
$695.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A simple solitaire redefined – this ½ cttw lab grown heart oval diamond drops from a delicate 14k white gold cable chain to sit just at the nape of the neck in a unique east west orientation. Exquisitely made, this magnificent oval cut solitaire pendant comes with a certificate from the International Gemological Institute (IGI) for added value and assurance for your purchase. With sparkle and class, this single-stone necklace sits in a league of its own.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 6 x 3 x 4 |
| Design Style: | Lab Grown Oval solitaire pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | E-F |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | 4-Prong |
| Diamond 1 Shape: | Oval |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Lab: | IGI |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Cable |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 3 |























