š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
IGI certified 10K White Gold 1/2 cttw Diamond Pear Pendant Necklace (I-J, I1)
This timeless design features a pear cut diamond hanging from a delicate chain. A classic design to last a lifetime. It is crafted in 10 karat white gold and has a total diamond weight of 1/2 carats.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 10 x 5 x 4 |
| Design Style: | Pear Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 10 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Rolo |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




IGI certified 10K White Gold 1/2 cttw Diamond Pear Pendant Necklace (I-J, I1)
IGI certified 10K White Gold 1/2 cttw Diamond Pear Pendant Necklace (I-J, I1)
This timeless design features a pear cut diamond hanging from a delicate chain. A classic design to last a lifetime. It is crafted in 10 karat white gold and has a total diamond weight of 1/2 carats.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 10 x 5 x 4 |
| Design Style: | Pear Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 10 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Rolo |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |
$5,363.00
IGI certified 10K White Gold 1/2 cttw Diamond Pear Pendant Necklace (I-J, I1)ā
$5,363.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This timeless design features a pear cut diamond hanging from a delicate chain. A classic design to last a lifetime. It is crafted in 10 karat white gold and has a total diamond weight of 1/2 carats.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 10 x 5 x 4 |
| Design Style: | Pear Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 10 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Rolo |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |























