🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Espira 10K White Gold 1/8 cttw Round Cut Diamond Layered Spiral Pendant Necklace (I-J, I1-I2)
With a wide outer ring that beautifully surrounds the cascade of spirals inside, this exquisite white gold and diamond pendant is the perfect style to make her stand out from the crowd.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 30 x 15 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.08 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.08 |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond 2 Count: | 11 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Prong |
| Diamond 2 Shape: | Round |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.04 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0036363636 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 12 |
| Total Diamond Weight: | 0.12 |
| W (mm): | 15 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Espira 10K White Gold 1/8 cttw Round Cut Diamond Layered Spiral Pendant Necklace (I-J, I1-I2)
Espira 10K White Gold 1/8 cttw Round Cut Diamond Layered Spiral Pendant Necklace (I-J, I1-I2)
With a wide outer ring that beautifully surrounds the cascade of spirals inside, this exquisite white gold and diamond pendant is the perfect style to make her stand out from the crowd.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 30 x 15 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.08 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.08 |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond 2 Count: | 11 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Prong |
| Diamond 2 Shape: | Round |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.04 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0036363636 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 12 |
| Total Diamond Weight: | 0.12 |
| W (mm): | 15 |
$614.95
Original: $1,757.00
-65%Espira 10K White Gold 1/8 cttw Round Cut Diamond Layered Spiral Pendant Necklace (I-J, I1-I2)—
$1,757.00
$614.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a wide outer ring that beautifully surrounds the cascade of spirals inside, this exquisite white gold and diamond pendant is the perfect style to make her stand out from the crowd.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 30 x 15 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.08 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.08 |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond 2 Count: | 11 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Prong |
| Diamond 2 Shape: | Round |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.04 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0036363636 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 12 |
| Total Diamond Weight: | 0.12 |
| W (mm): | 15 |























