🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Espira 10K Two-Tone Yellow & White 1/6 Cttw Brilliant-Cut Diamond Layered Spiral 18" Pendant Necklace (H-I Color, I2-I3 Clarity)
With a wide outer ring that beautifully surrounds the cascade of spirals inside, this exquisite bicolor 10kt yellow and white gold diamond-embellished pendant is the perfect style to make her stand out from the crowd. Wear this understated, yet elegant necklace as a signature everyday piece, or choose it to dress up any evening attire.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 30 x 15 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 9 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.15 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0166666667 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 9 |
| Total Diamond Weight: | 0.15 |
| W (mm): | 15 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Espira 10K Two-Tone Yellow & White 1/6 Cttw Brilliant-Cut Diamond Layered Spiral 18" Pendant Necklace (H-I Color, I2-I3 Clarity)
Espira 10K Two-Tone Yellow & White 1/6 Cttw Brilliant-Cut Diamond Layered Spiral 18" Pendant Necklace (H-I Color, I2-I3 Clarity)
With a wide outer ring that beautifully surrounds the cascade of spirals inside, this exquisite bicolor 10kt yellow and white gold diamond-embellished pendant is the perfect style to make her stand out from the crowd. Wear this understated, yet elegant necklace as a signature everyday piece, or choose it to dress up any evening attire.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 30 x 15 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 9 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.15 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0166666667 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 9 |
| Total Diamond Weight: | 0.15 |
| W (mm): | 15 |
$524.30
Original: $1,498.00
-65%Espira 10K Two-Tone Yellow & White 1/6 Cttw Brilliant-Cut Diamond Layered Spiral 18" Pendant Necklace (H-I Color, I2-I3 Clarity)—
$1,498.00
$524.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a wide outer ring that beautifully surrounds the cascade of spirals inside, this exquisite bicolor 10kt yellow and white gold diamond-embellished pendant is the perfect style to make her stand out from the crowd. Wear this understated, yet elegant necklace as a signature everyday piece, or choose it to dress up any evening attire.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 30 x 15 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 9 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.15 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0166666667 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 9 |
| Total Diamond Weight: | 0.15 |
| W (mm): | 15 |























