🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Espira 10K Two-Tone Gold Round Cut Diamond Sparkling Spiral Pendant Necklace (1/6 cttw, J-K Color, I2-I3 Clarity)
Cascading down to create two elegant spirals, each curve of this exquisite pendant is lined with glittering diamonds. Crafted in a high shine white and yellow gold finish, it's a unique style sure to make her stand out.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 30 x 13 x 2 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 12 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.13 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0108333333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 2 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 12 |
| Total Diamond Weight: | 0.13 |
| W (mm): | 13 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Espira 10K Two-Tone Gold Round Cut Diamond Sparkling Spiral Pendant Necklace (1/6 cttw, J-K Color, I2-I3 Clarity)
Espira 10K Two-Tone Gold Round Cut Diamond Sparkling Spiral Pendant Necklace (1/6 cttw, J-K Color, I2-I3 Clarity)
Cascading down to create two elegant spirals, each curve of this exquisite pendant is lined with glittering diamonds. Crafted in a high shine white and yellow gold finish, it's a unique style sure to make her stand out.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 30 x 13 x 2 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 12 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.13 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0108333333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 2 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 12 |
| Total Diamond Weight: | 0.13 |
| W (mm): | 13 |
$494.90
Original: $1,414.00
-65%Espira 10K Two-Tone Gold Round Cut Diamond Sparkling Spiral Pendant Necklace (1/6 cttw, J-K Color, I2-I3 Clarity)—
$1,414.00
$494.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cascading down to create two elegant spirals, each curve of this exquisite pendant is lined with glittering diamonds. Crafted in a high shine white and yellow gold finish, it's a unique style sure to make her stand out.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 30 x 13 x 2 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 12 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.13 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0108333333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 2 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 30 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 12 |
| Total Diamond Weight: | 0.13 |
| W (mm): | 13 |























