🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Casio Women's Classic
Stainless steel case, Bio-based resin strap, Rose gold dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 20 ATM - 200 meters - 660 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 16mm |
| Brand Name: | Casio |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Classic |
| Country of Origin: | Japan |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | MIneral |
| Dial: | Rose gold |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 41mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 20 ATM - 200 meters - 660 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Casio Women's Classic
Casio Women's Classic
Stainless steel case, Bio-based resin strap, Rose gold dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 20 ATM - 200 meters - 660 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 16mm |
| Brand Name: | Casio |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Classic |
| Country of Origin: | Japan |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | MIneral |
| Dial: | Rose gold |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 41mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 20 ATM - 200 meters - 660 feet |
$95.55
Original: $273.00
-65%Casio Women's Classic—
$273.00
$95.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stainless steel case, Bio-based resin strap, Rose gold dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 20 ATM - 200 meters - 660 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 16mm |
| Brand Name: | Casio |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Classic |
| Country of Origin: | Japan |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | MIneral |
| Dial: | Rose gold |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 41mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 20 ATM - 200 meters - 660 feet |























