š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Cartier Men's Roadster
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Swiss automatic movement, Scratch-resistant Sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 Meters - 330 Feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Cartier |
| Case Shape: | Tonneau |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Roadster |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push Screw-in Crown |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Swiss automatic |
| Specifications: | Chronograph Date display Stationary bezel |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Cartier Men's Roadster
Cartier Men's Roadster
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Swiss automatic movement, Scratch-resistant Sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 Meters - 330 Feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Cartier |
| Case Shape: | Tonneau |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Roadster |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push Screw-in Crown |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Swiss automatic |
| Specifications: | Chronograph Date display Stationary bezel |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
$3,033.45
Original: $8,667.00
-65%Cartier Men's Roadsterā
$8,667.00
$3,033.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Swiss automatic movement, Scratch-resistant Sapphire, Water resistant up to 10 ATM - 100 Meters - 330 Feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Cartier |
| Case Shape: | Tonneau |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Roadster |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push Screw-in Crown |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Swiss automatic |
| Specifications: | Chronograph Date display Stationary bezel |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |























