š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
AGS Certified 14K White Gold 1/2 Cttw Diamond Pear 18" Pendant Necklace (H-I Color, VS2-SI1 Clarity)
When in doubt, just remember: you can never go wrong with the classics. Subtle yet stunning on its own, the delicate AGS-certified 14K white gold chain is cinched with a diamond pendant that will adorn your dĆĀ©colletage. Cut in an irresistible pear shape and set in a four-prong setting, the natural stone weighs at 1/2 cttw, completing the necklace that measures at a versatile 18 inch. Whether itĆ¢ā¬ā¢s for your loved onesĆ¢ā¬ā¢ birthday or a sweet surprise, ItĆ¢ā¬ā¢s a fail-proof gift for any occasion.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Chain Type (Only Chain): | Box |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 10 x 4 x 4 |
| Design Style: | Pear Pendent |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 10 |
| Lab: | AGS |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










AGS Certified 14K White Gold 1/2 Cttw Diamond Pear 18" Pendant Necklace (H-I Color, VS2-SI1 Clarity)
AGS Certified 14K White Gold 1/2 Cttw Diamond Pear 18" Pendant Necklace (H-I Color, VS2-SI1 Clarity)
When in doubt, just remember: you can never go wrong with the classics. Subtle yet stunning on its own, the delicate AGS-certified 14K white gold chain is cinched with a diamond pendant that will adorn your dĆĀ©colletage. Cut in an irresistible pear shape and set in a four-prong setting, the natural stone weighs at 1/2 cttw, completing the necklace that measures at a versatile 18 inch. Whether itĆ¢ā¬ā¢s for your loved onesĆ¢ā¬ā¢ birthday or a sweet surprise, ItĆ¢ā¬ā¢s a fail-proof gift for any occasion.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Chain Type (Only Chain): | Box |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 10 x 4 x 4 |
| Design Style: | Pear Pendent |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 10 |
| Lab: | AGS |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 4 |
$4,196.00
AGS Certified 14K White Gold 1/2 Cttw Diamond Pear 18" Pendant Necklace (H-I Color, VS2-SI1 Clarity)ā
$4,196.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When in doubt, just remember: you can never go wrong with the classics. Subtle yet stunning on its own, the delicate AGS-certified 14K white gold chain is cinched with a diamond pendant that will adorn your dĆĀ©colletage. Cut in an irresistible pear shape and set in a four-prong setting, the natural stone weighs at 1/2 cttw, completing the necklace that measures at a versatile 18 inch. Whether itĆ¢ā¬ā¢s for your loved onesĆ¢ā¬ā¢ birthday or a sweet surprise, ItĆ¢ā¬ā¢s a fail-proof gift for any occasion.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Chain Type (Only Chain): | Box |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 10 x 4 x 4 |
| Design Style: | Pear Pendent |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 10 |
| Lab: | AGS |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 4 |























