š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
9.59 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 9.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.49 |
| Height: | 9.14 MM |
| Length: | 27.94 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 9.11 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16.70x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 9.59 ctw |
| Width: | 27.94 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










9.59 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Pendant
9.59 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 9.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.49 |
| Height: | 9.14 MM |
| Length: | 27.94 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 9.11 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16.70x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 9.59 ctw |
| Width: | 27.94 MM |
$3,008.25
Original: $8,595.00
-65%9.59 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Pendantā
$8,595.00
$3,008.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 9.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.49 |
| Height: | 9.14 MM |
| Length: | 27.94 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 9.11 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16.70x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 9.59 ctw |
| Width: | 27.94 MM |























