🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
9.38 Carat Genuine Citrine and Orange Sapphire .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | November |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 9.38 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.70 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 8.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Orange Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 9.38 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














9.38 Carat Genuine Citrine and Orange Sapphire .925 Sterling Silver Ring
9.38 Carat Genuine Citrine and Orange Sapphire .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | November |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 9.38 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.70 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 8.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Orange Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 9.38 ctw |
Select Size
From $402.00
9.38 Carat Genuine Citrine and Orange Sapphire .925 Sterling Silver Ring—
$402.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | November |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 9.38 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.70 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 8.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Orange Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 9.38 ctw |























