š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
8.50 Carat Genuine Blue Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.08 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 11.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 8.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 8.50 ctw |
| Width: | 11.94 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


8.50 Carat Genuine Blue Topaz .925 Sterling Silver Ring
8.50 Carat Genuine Blue Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.08 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 11.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 8.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 8.50 ctw |
| Width: | 11.94 MM |
Select Size
From $60.20
Original: $172.00
-65%8.50 Carat Genuine Blue Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$172.00
$60.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.08 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 11.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 8.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 8.50 ctw |
| Width: | 11.94 MM |























