š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
8.39 Carat Dyed Sapphire and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.39 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.18 |
| Height: | 29.21 MM |
| Length: | 13.72 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Dyed Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 8.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.19 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.39 ctw |
| Width: | 21.08 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



8.39 Carat Dyed Sapphire and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
8.39 Carat Dyed Sapphire and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.39 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.18 |
| Height: | 29.21 MM |
| Length: | 13.72 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Dyed Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 8.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.19 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.39 ctw |
| Width: | 21.08 MM |
Select Size
From $41.30
Original: $118.00
-65%8.39 Carat Dyed Sapphire and White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$118.00
$41.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.39 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.18 |
| Height: | 29.21 MM |
| Length: | 13.72 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Dyed Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 8.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.19 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.39 ctw |
| Width: | 21.08 MM |























