š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
8.32 Carat Genuine Amethyst .925 Sterling Silver Jewelry Set
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | February |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.32 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 15.29 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 8.32 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 52 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 52 |
| Total Stone Wt: | 8.32 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




8.32 Carat Genuine Amethyst .925 Sterling Silver Jewelry Set
8.32 Carat Genuine Amethyst .925 Sterling Silver Jewelry Set
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | February |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.32 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 15.29 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 8.32 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 52 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 52 |
| Total Stone Wt: | 8.32 ctw |
Select Size
From $85.05
Original: $243.00
-65%8.32 Carat Genuine Amethyst .925 Sterling Silver Jewelry Setā
$243.00
$85.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | February |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.32 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 15.29 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 8.32 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 52 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 52 |
| Total Stone Wt: | 8.32 ctw |























