š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
8.08 Carat Genuine Green Amethyst and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.50 |
| Height: | 9.91 MM |
| Length: | 16.00 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 7.89 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.19 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.08 ctw |
| Width: | 20.83 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



8.08 Carat Genuine Green Amethyst and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
8.08 Carat Genuine Green Amethyst and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.50 |
| Height: | 9.91 MM |
| Length: | 16.00 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 7.89 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.19 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.08 ctw |
| Width: | 20.83 MM |
Select Size
From $50.40
Original: $144.00
-65%8.08 Carat Genuine Green Amethyst and White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$144.00
$50.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.50 |
| Height: | 9.91 MM |
| Length: | 16.00 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 7.89 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.19 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.08 ctw |
| Width: | 20.83 MM |























