🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
8.00 Carat Genuine Ruby 10K White Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 8.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.82 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 8.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 16 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 16 |
| Total Stone Wt: | 8.00 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










8.00 Carat Genuine Ruby 10K White Gold Bracelet
8.00 Carat Genuine Ruby 10K White Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 8.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.82 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 8.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 16 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 16 |
| Total Stone Wt: | 8.00 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
$1,243.20
Original: $3,552.00
-65%8.00 Carat Genuine Ruby 10K White Gold Bracelet—
$3,552.00
$1,243.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 8.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.82 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 8.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 16 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 16 |
| Total Stone Wt: | 8.00 ctw |
| Width: | 4.06 MM |























