š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
7.78 Carat Genuine Ruby and White Diamond 10K White Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.16 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 7x3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 60 |
| Total Stone Wt: | 7.78 ctw |
| Width: | 5.33 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










7.78 Carat Genuine Ruby and White Diamond 10K White Gold Bracelet
7.78 Carat Genuine Ruby and White Diamond 10K White Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.16 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 7x3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 60 |
| Total Stone Wt: | 7.78 ctw |
| Width: | 5.33 MM |
$1,432.90
Original: $4,094.00
-65%7.78 Carat Genuine Ruby and White Diamond 10K White Gold Braceletā
$4,094.00
$1,432.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.16 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 7x3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 60 |
| Total Stone Wt: | 7.78 ctw |
| Width: | 5.33 MM |























