š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
7.50 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.50 |
| Height: | 9.40 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 14x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Filigree Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 7.50 ctw |
| Width: | 10.16 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








7.50 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
7.50 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.50 |
| Height: | 9.40 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 14x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Filigree Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 7.50 ctw |
| Width: | 10.16 MM |
Select Size
From $129.85
Original: $371.00
-65%7.50 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$371.00
$129.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.50 |
| Height: | 9.40 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 14x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Filigree Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 7.50 ctw |
| Width: | 10.16 MM |























