š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
7.50 Carat Genuine Black Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.95 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 7.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 14x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 7.50 ctw |
| Width: | 13.97 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












7.50 Carat Genuine Black Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
7.50 Carat Genuine Black Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.95 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 7.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 14x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 7.50 ctw |
| Width: | 13.97 MM |
$70.70
Original: $202.00
-65%7.50 Carat Genuine Black Sapphire .925 Sterling Silver Pendantā
$202.00
$70.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.95 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 7.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 14x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 7.50 ctw |
| Width: | 13.97 MM |























