š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
7.22 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.22 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.95 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 28 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 7.22 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



7.22 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
7.22 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.22 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.95 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 28 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 7.22 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
$2,190.30
Original: $6,258.00
-65%7.22 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Braceletā
$6,258.00
$2,190.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.22 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.95 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 28 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 7.22 ctw |
| Width: | 4.06 MM |























