🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
7.11 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.59 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 6.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.01 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 36.83 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 6.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 16.10x10.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.59 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 59 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Teardrop Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 60 |
| Total Stone Wt: | 7.11 ctw |
| Width: | 15.75 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



7.11 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
7.11 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.59 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 6.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.01 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 36.83 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 6.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 16.10x10.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.59 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 59 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Teardrop Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 60 |
| Total Stone Wt: | 7.11 ctw |
| Width: | 15.75 MM |
$2,040.15
Original: $5,829.00
-65%7.11 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant—
$5,829.00
$2,040.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.59 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 6.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.01 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 36.83 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 6.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 16.10x10.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.59 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 59 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Teardrop Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 60 |
| Total Stone Wt: | 7.11 ctw |
| Width: | 15.75 MM |























