🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
7.00 Carat Genuine Orange Sapphire 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.53 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 7.00 inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 28 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 28 |
| Total Stone Wt: | 7.00 ctw |
| Width: | 3.30 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











7.00 Carat Genuine Orange Sapphire 14K Yellow Gold Bracelet
7.00 Carat Genuine Orange Sapphire 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.53 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 7.00 inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 28 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 28 |
| Total Stone Wt: | 7.00 ctw |
| Width: | 3.30 MM |
$615.30
Original: $1,758.00
-65%7.00 Carat Genuine Orange Sapphire 14K Yellow Gold Bracelet—
$1,758.00
$615.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.53 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 7.00 inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 28 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 28 |
| Total Stone Wt: | 7.00 ctw |
| Width: | 3.30 MM |























