🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.98 Carat Dyed Ruby and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 3 Clarity: | I3 |
| Diamond 3 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.78 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.55 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 33.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Dyed Ruby |
| Stone 1 Carat: | 6.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 2: | Dyed Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.28 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 3.00mm |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 72 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.80mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 76 |
| Total Stone Wt: | 6.98 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


6.98 Carat Dyed Ruby and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
6.98 Carat Dyed Ruby and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 3 Clarity: | I3 |
| Diamond 3 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.78 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.55 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 33.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Dyed Ruby |
| Stone 1 Carat: | 6.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 2: | Dyed Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.28 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 3.00mm |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 72 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.80mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 76 |
| Total Stone Wt: | 6.98 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
$77.70
Original: $222.00
-65%6.98 Carat Dyed Ruby and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings—
$222.00
$77.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 3 Clarity: | I3 |
| Diamond 3 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.78 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.55 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 33.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Dyed Ruby |
| Stone 1 Carat: | 6.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 2: | Dyed Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.28 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 3.00mm |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 72 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.80mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 76 |
| Total Stone Wt: | 6.98 ctw |
| Width: | 10.41 MM |























