š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.87 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.87 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.76 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 6.27 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 41 |
| Total Stone Wt: | 6.87 ctw |
| Width: | 13.97 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


6.87 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
6.87 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.87 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.76 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 6.27 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 41 |
| Total Stone Wt: | 6.87 ctw |
| Width: | 13.97 MM |
$72.10
Original: $206.00
-65%6.87 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$206.00
$72.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.87 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.76 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 6.27 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 41 |
| Total Stone Wt: | 6.87 ctw |
| Width: | 13.97 MM |























