š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.87 Carat Genuine Multi Stones .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | November |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.87 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.49 |
| Height: | 12.19 MM |
| Length: | 34.29 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 6.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Citrine |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 5.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Chrome Diopside |
| Stone 3 Carat: | 0.42 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 2.50mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 6.87 ctw |
| Width: | 24.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


6.87 Carat Genuine Multi Stones .925 Sterling Silver Pendant
6.87 Carat Genuine Multi Stones .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | November |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.87 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.49 |
| Height: | 12.19 MM |
| Length: | 34.29 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 6.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Citrine |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 5.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Chrome Diopside |
| Stone 3 Carat: | 0.42 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 2.50mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 6.87 ctw |
| Width: | 24.64 MM |
$90.65
Original: $259.00
-65%6.87 Carat Genuine Multi Stones .925 Sterling Silver Pendantā
$259.00
$90.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | November |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.87 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.49 |
| Height: | 12.19 MM |
| Length: | 34.29 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 6.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Citrine |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 5.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Chrome Diopside |
| Stone 3 Carat: | 0.42 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 2.50mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 6.87 ctw |
| Width: | 24.64 MM |























