š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.74 Carat Genuine Peach Moonstone and Black Spinel .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.74 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.89 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 17.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Peach |
| Stone 1: | Peach Moonstone |
| Stone 1 Carat: | 6.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Black Spinel |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 6.74 ctw |
| Width: | 17.53 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






6.74 Carat Genuine Peach Moonstone and Black Spinel .925 Sterling Silver Ring
6.74 Carat Genuine Peach Moonstone and Black Spinel .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.74 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.89 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 17.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Peach |
| Stone 1: | Peach Moonstone |
| Stone 1 Carat: | 6.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Black Spinel |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 6.74 ctw |
| Width: | 17.53 MM |
Select Size
From $80.50
Original: $230.00
-65%6.74 Carat Genuine Peach Moonstone and Black Spinel .925 Sterling Silver Ringā
$230.00
$80.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.74 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.89 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 17.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Peach |
| Stone 1: | Peach Moonstone |
| Stone 1 Carat: | 6.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Black Spinel |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 6.74 ctw |
| Width: | 17.53 MM |























