š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.48 Carat Genuine Orange Sapphire and Yellow Sapphire .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 15.42 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 30 |
| Stone 1 Setting: | Channel Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Yellow Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 2.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Square |
| Stone 2 Size: | 2.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 54 |
| Total Stone Wt: | 6.48 ctw |
| Width: | 6.60 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







6.48 Carat Genuine Orange Sapphire and Yellow Sapphire .925 Sterling Silver Bracelet
6.48 Carat Genuine Orange Sapphire and Yellow Sapphire .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 15.42 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 30 |
| Stone 1 Setting: | Channel Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Yellow Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 2.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Square |
| Stone 2 Size: | 2.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 54 |
| Total Stone Wt: | 6.48 ctw |
| Width: | 6.60 MM |
$431.90
Original: $1,234.00
-65%6.48 Carat Genuine Orange Sapphire and Yellow Sapphire .925 Sterling Silver Braceletā
$1,234.00
$431.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 15.42 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 30 |
| Stone 1 Setting: | Channel Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Yellow Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 2.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Square |
| Stone 2 Size: | 2.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 54 |
| Total Stone Wt: | 6.48 ctw |
| Width: | 6.60 MM |























