š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.40 Carat Genuine Colombian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.15 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 36.58 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Colombian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 5.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Fancy |
| Stone 1 Size: | 12.50x8.50x4.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 52 |
| Total Stone Wt: | 6.40 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










6.40 Carat Genuine Colombian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
6.40 Carat Genuine Colombian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.15 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 36.58 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Colombian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 5.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Fancy |
| Stone 1 Size: | 12.50x8.50x4.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 52 |
| Total Stone Wt: | 6.40 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
$2,386.30
Original: $6,818.00
-65%6.40 Carat Genuine Colombian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earringsā
$6,818.00
$2,386.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.15 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 36.58 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Colombian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 5.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Fancy |
| Stone 1 Size: | 12.50x8.50x4.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 52 |
| Total Stone Wt: | 6.40 ctw |
| Width: | 13.21 MM |























