š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.30 Carat Genuine Blue Topaz and Tanzanite .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Omega Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.80 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 17.78 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 5.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80-1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 6.30 ctw |
| Width: | 16.76 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






6.30 Carat Genuine Blue Topaz and Tanzanite .925 Sterling Silver Earrings
6.30 Carat Genuine Blue Topaz and Tanzanite .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Omega Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.80 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 17.78 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 5.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80-1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 6.30 ctw |
| Width: | 16.76 MM |
$96.95
Original: $277.00
-65%6.30 Carat Genuine Blue Topaz and Tanzanite .925 Sterling Silver Earringsā
$277.00
$96.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Omega Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.80 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 17.78 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 5.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80-1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 6.30 ctw |
| Width: | 16.76 MM |























