š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.21 Carat Genuine Blue Sapphire and White Zircon .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.21 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.65 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 13 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 54 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 67 |
| Total Stone Wt: | 6.21 ctw |
| Width: | 4.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






6.21 Carat Genuine Blue Sapphire and White Zircon .925 Sterling Silver Bracelet
6.21 Carat Genuine Blue Sapphire and White Zircon .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.21 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.65 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 13 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 54 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 67 |
| Total Stone Wt: | 6.21 ctw |
| Width: | 4.32 MM |
$202.65
Original: $579.00
-65%6.21 Carat Genuine Blue Sapphire and White Zircon .925 Sterling Silver Braceletā
$579.00
$202.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.21 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.65 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 13 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 54 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 67 |
| Total Stone Wt: | 6.21 ctw |
| Width: | 4.32 MM |























