🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
6.16 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.86 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.01 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 13.21 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 5.86 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Baguette |
| Stone 1 Size: | 12.10x8.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 10 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 11 |
| Total Stone Wt: | 6.16 ctw |
| Width: | 20.57 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














6.16 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Ring
6.16 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.86 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.01 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 13.21 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 5.86 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Baguette |
| Stone 1 Size: | 12.10x8.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 10 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 11 |
| Total Stone Wt: | 6.16 ctw |
| Width: | 20.57 MM |
Select Size
From $2,109.45
Original: $6,027.00
-65%6.16 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Ring—
$6,027.00
$2,109.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.86 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.01 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 13.21 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 5.86 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Baguette |
| Stone 1 Size: | 12.10x8.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 10 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 11 |
| Total Stone Wt: | 6.16 ctw |
| Width: | 20.57 MM |























