š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.76 Carat Genuine Garnet and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.76 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.78 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 5.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 11.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 23 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 96 |
| Total Stone Wt: | 5.76 ctw |
| Width: | 14.22 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


5.76 Carat Genuine Garnet and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
5.76 Carat Genuine Garnet and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.76 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.78 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 5.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 11.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 23 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 96 |
| Total Stone Wt: | 5.76 ctw |
| Width: | 14.22 MM |
Select Size
From $58.80
Original: $168.00
-65%5.76 Carat Genuine Garnet and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$168.00
$58.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.76 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.78 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 5.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 11.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 23 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 96 |
| Total Stone Wt: | 5.76 ctw |
| Width: | 14.22 MM |























