š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.58 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.37 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 5.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 5.58 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



5.58 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
5.58 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.37 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 5.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 5.58 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
$3,822.00
5.58 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Braceletā
$3,822.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.37 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 5.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 5.58 ctw |
| Width: | 4.06 MM |























