š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.56 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.41 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 17.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 4.60 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.96 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Floral Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 5.56 ctw |
| Width: | 15.75 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






5.56 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
5.56 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.41 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 17.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 4.60 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.96 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Floral Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 5.56 ctw |
| Width: | 15.75 MM |
Select Size
From $464.00
5.56 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$464.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.41 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 17.53 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 4.60 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.96 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Floral Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 5.56 ctw |
| Width: | 15.75 MM |























