š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.44 Carat Genuine Pink Amethyst .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.54 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 2.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 14x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Pink Amethyst |
| Stone 2 Carat: | 2.84 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 10x5mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 5.44 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



5.44 Carat Genuine Pink Amethyst .925 Sterling Silver Ring
5.44 Carat Genuine Pink Amethyst .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.54 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 2.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 14x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Pink Amethyst |
| Stone 2 Carat: | 2.84 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 10x5mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 5.44 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Select Size
From $152.00
5.44 Carat Genuine Pink Amethyst .925 Sterling Silver Ringā
$152.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.54 |
| Height: | 8.89 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 2.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 14x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Pink Amethyst |
| Stone 2 Carat: | 2.84 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 10x5mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 5.44 ctw |
| Width: | 17.02 MM |























