🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.28 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.28 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.10 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 5.28 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 5.28 ctw |
| Width: | 4.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

5.28 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Bracelet
5.28 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.28 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.10 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 5.28 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 5.28 ctw |
| Width: | 4.32 MM |
$93.45
Original: $267.00
-65%5.28 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Bracelet—
$267.00
$93.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.28 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.10 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 5.28 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 5.28 ctw |
| Width: | 4.32 MM |























