🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.18 Carat Dyed Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.18 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.75 |
| Height: | 7.87 MM |
| Length: | 17.02 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 96 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 97 |
| Total Stone Wt: | 5.18 ctw |
| Width: | 21.08 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














5.18 Carat Dyed Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
5.18 Carat Dyed Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.18 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.75 |
| Height: | 7.87 MM |
| Length: | 17.02 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 96 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 97 |
| Total Stone Wt: | 5.18 ctw |
| Width: | 21.08 MM |
Select Size
From $56.00
Original: $160.00
-65%5.18 Carat Dyed Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Ring—
$160.00
$56.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.18 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.75 |
| Height: | 7.87 MM |
| Length: | 17.02 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 96 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 97 |
| Total Stone Wt: | 5.18 ctw |
| Width: | 21.08 MM |























