🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.11 Carat Glass Filled Ruby and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.38 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 5.11 ctw |
| Width: | 20.57 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






5.11 Carat Glass Filled Ruby and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
5.11 Carat Glass Filled Ruby and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.38 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 5.11 ctw |
| Width: | 20.57 MM |
Select Size
From $74.20
Original: $212.00
-65%5.11 Carat Glass Filled Ruby and White Topaz .925 Sterling Silver Ring—
$212.00
$74.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.38 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 5.11 ctw |
| Width: | 20.57 MM |























