š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.03 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.52 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 4.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.53 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 5.03 ctw |
| Width: | 13.72 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


5.03 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
5.03 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.52 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 4.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.53 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 5.03 ctw |
| Width: | 13.72 MM |
Select Size
From $228.00
5.03 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$228.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.52 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 4.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.53 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 5.03 ctw |
| Width: | 13.72 MM |























