š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
5.00 Carat Genuine Ruby 10K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.79 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 5.00 ctw |
| Width: | 4.57 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










5.00 Carat Genuine Ruby 10K Yellow Gold Bracelet
5.00 Carat Genuine Ruby 10K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.79 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 5.00 ctw |
| Width: | 4.57 MM |
$3,442.00
5.00 Carat Genuine Ruby 10K Yellow Gold Braceletā
$3,442.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 5.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.79 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 5.00 ctw |
| Width: | 4.57 MM |























