š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
4.85 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.02 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 4.83 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.31 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 4.83 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 4.85 ctw |
| Width: | 11.43 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






4.85 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
4.85 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.02 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 4.83 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.31 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 4.83 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 4.85 ctw |
| Width: | 11.43 MM |
Select Size
From $482.65
Original: $1,379.00
-65%4.85 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$1,379.00
$482.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.02 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 4.83 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.31 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 4.83 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 4.85 ctw |
| Width: | 11.43 MM |























