š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
4.74 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.74 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.38 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 23.62 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 4.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 26 |
| Total Stone Wt: | 4.74 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


4.74 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
4.74 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.74 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.38 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 23.62 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 4.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 26 |
| Total Stone Wt: | 4.74 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
Select Size
From $222.00
4.74 Carat Genuine Pink Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$222.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.74 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.38 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 23.62 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Topaz |
| Stone 1 Carat: | 4.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 26 |
| Total Stone Wt: | 4.74 ctw |
| Width: | 13.21 MM |























