š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
4.62 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 4.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.74 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 12.45 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 4.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.38 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 4.62 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











4.62 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Earrings
4.62 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 4.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.74 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 12.45 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 4.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.38 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 4.62 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
$1,577.10
Original: $4,506.00
-65%4.62 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Earringsā
$4,506.00
$1,577.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 4.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.74 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 12.45 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 4.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.38 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 4.62 ctw |
| Width: | 12.45 MM |























