š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
4.40 Carat Dyed Emerald and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.75 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Dyed |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 72 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 74 |
| Total Stone Wt: | 4.40 ctw |
| Width: | 11.68 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


4.40 Carat Dyed Emerald and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
4.40 Carat Dyed Emerald and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.75 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Dyed |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 72 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 74 |
| Total Stone Wt: | 4.40 ctw |
| Width: | 11.68 MM |
$86.10
Original: $246.00
-65%4.40 Carat Dyed Emerald and White Diamond .925 Sterling Silver Earringsā
$246.00
$86.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.75 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Dyed |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 72 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 74 |
| Total Stone Wt: | 4.40 ctw |
| Width: | 11.68 MM |























