š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
4.26 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.26 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.36 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 27.69 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 3.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.58 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 12 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 4.26 ctw |
| Width: | 16.76 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






4.26 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
4.26 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.26 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.36 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 27.69 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 3.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.58 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 12 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 4.26 ctw |
| Width: | 16.76 MM |
$128.10
Original: $366.00
-65%4.26 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$366.00
$128.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.26 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.36 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 27.69 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 3.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.58 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 12 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 4.26 ctw |
| Width: | 16.76 MM |























